Pozadí

Klimatické podmínky

HvarOstrov Hvar má nejvyšší počet slunečných dnů v Evropě. Průměrná denní teplota je v letním období 25°C, a v průběhu zimy 9°C. Průměrná teplota moře v srpnu je 24°C. Hvar je známý svým charakteristickým mikroklimatem a středomořskou vegetací. Z toho důvodu bývá nazýván chorvatskou Madeirou. Na ostrově je mimořádně vysoká insolace: průměrně 2 718 hodin slunečního svitu ročně. Kvůli své poloze na ostrově město Stari Grad je oblíbeným místem zimních pobytů.

Rozsáhlé borové lesy spolu s ochranným valem okolních hor vytvářejí příznivé mikroklima. Právě kvůli klimatu a díky pobřežním proudům je Hvar domovem mnoha vzácných druhů fauny a flóry. Ze všech ostrovů na Jadranu na něm roste největší počet středomořských rostlin.

Pro ostrov jsou charakteristická pole levandule a vinice. Sušená levandule v malých pytlíčcích je často kupovaným a zároveň velmi praktickým suvenýrem. O vinice se tu starají ručně, nepoužívají se žádné chemické prostředky, dává se přednost menšímu výnosu hroznů, ale vysoké kvalitě. Autochtonní hvárská vinná réva  je plavac mali, pěstuje se spolu s odrůdou drnekuša a spolu vytváří víno hvarski plavac. Špičková vína pocházejí z lokalit na jižní části ostrova nad mořem mezi osadami Sveta Nedjelja a Ivan Dolac.

 

Podnebí ostrova Hvar

podnebí Hvar

Ostrov charakterizují mírné zimy, teplá léta a velká insolace, což umožňuje koupání v moři od května do října a pro odvážnější i déle. Termické, výrazně mírné vlhké zimy (leden na Hvaru má v průměru 8,4C) představují vícenásobné výhody.
Maximální teploty nepřesahují kritickou teplotu snášenlivosti pro zemědělské kultury (absolutní maximum 37C roku 1935). Průměrná roční teplota vzduchu je kolem 16,5 C, s podzimy, které jsou teplejší než jaro, což prodlužuje trvání vegetace.

 

Léta na Hvaru jsou velmi suchá, teplá a dlouhá, a osvěžení během dne přinášejí letní větry mistral a tramontana. Zimy jsou mírné a krátké, a teploty pod 0°C jsou řídké. V zimě je dosti větrných dnů (jugo – jižní vítr, bura – severní vítr), méně deštivých dnů a sníh padá jednou za 20 let. Hotely ve Hvaru dokonce hostům bezplatně prodlužují pobyt pokud padá sníh! Díky takovému podnebí je vegetace na ostrově Hvaru velmi hustá a rozmanitá, s množstvím éterických bylin, a tak lze najít dokonce až 20 různých rostlin na několika metrech čtverečních.

Hvar má roční průměr 7.7 hodin denní insolace ku 3.8 hodin oblačnosti (pro srovnání: Dubrovník má 7,0 ku 4,4 hodin; Nica 7,2 ku 4,2 hodin). Potvrzená víra v pozitivní zdravotní význam slunečních krajů odhalila již v XIX. stol. světu "Jadranskou Madeiru", která má nejdelší insolaci na Jadranu s dokonce 2715 hodin slunečního svitu , s malými teplotními výkyvy. "Hygienická společnost" působí od roku 1868. Lázeňský hotel byl otevřen roku 1889 a Alergologické centrum HAZU 1965.