Pozadí

Geografie

Sv Nikola Hvar (italsky Lesina, latinsky Pharia, řecky Pharos), je chorvatský ostrov, ležící v Jaderském moři u dalmatského pobřeží. Je nejdelším ostrovem na Jadranu. Měří 68 Km, šířku však má pouze 5 – 11 Km. Hlavní a také největší město ostrova je Hvar s velice bohatou historii. Během nadvlády Benátčanů, byl ostrov hlavní námořní základnou a město Hvar hlavním námořním přístavem. Druhé největší město je Stari Grad, jedno z nejstarších měst v Evropě. Na stejném místě již ve 4. století stála řecká osada Pharos.

Ostrov je součástí splitsko–dalmatské župy a jeho rozloha je 299,7 Km2.  Na Hvaru je 11 460 stálých obyvatel, jejich počet se v době letní sezony několikanásobně zvětší. Nejvyšší vrchol je Sv. Nikola (nedaleko městečka Stari Grad). Větší města jsou Hvar, Jelsa, Stari Grad, Vrboska, Sućuraj.

Hvar je poměrně hornatý ostrov s velký množstvím zátok, které nabízí nespočet příležitosti na výlety. Podél jižního pobřeží se táhne horský hřbet. Na této straně ostrova se nacházejí ostrůvky, například  Paklenski Otoci a Šćedro. Díky pobřežním proudům a klimatu je domovem mnoha vzácných druhů fauny a flóry. Na nejvyšším horském hřebenu ostrova roste dalmatská borovice (Pinus dalmatica), endemický druh, který můžeme najit jenom tady a na nejvyšších bodech ostrova Korčula.

Hvar je oddělen od sousedních ostrovů Hvarským, Visským a Korčulským kanálem a  od ostrova Pelješac kanálem Neretva. Východní cíp ostrova se nachází pouhé tři námořní míle od pevniny.