Pozadí

Cesta na Hvar

Zde je několik užitečných rad o cestování na ostrov Hvar v Chorvatsku. Nejednodušší cesta na Hvar záleží na tom, čím cestujete a na směru, ze kterého přijíždíte.

Pokud cestujete autem, autobusem nebo vlakem, v každém případě musíte přijet do Splitu nebo Drveniku ve střední Dalmácii, odkud můžete dále pokračovat trajektem.  Trajekty vyplouvají ze Splitu do Stari Gradu (převážejí automobily), do Jelsy (katamarán), a do města Hvaru (katamarán).
Z města Drvenik (jižně od Makarské) trajekt, který převáží auta pluje do Sućuraje na ostrově Hvaru.
Trajektové linky Split - Stari Grad (Hvar) a Drvenik - Sućuraj (Hvar) plují každý den, stejně jako katamarány (vodní kluzáky) na lince Split - Jelsa a Split - Hvar.
Existují také sezónní mezinárodní linky z Itálie; Ancona - Hvar a Pescara - Hvar, jakož ipříbřežní linka ze Rijeky do Dubrovníku, která staví ve Hvaru.
Více informací o jízdním řádu a trajektech si přečtěte v sekci " Trajekty na Hvar".

Pokud cestujete letadlem, nejbližší mezinárodní letiště jsou ve Splitu, Dubrovníku a na Brači, odkud můžete autobusem, taxíkem nebo pronajatým automobilem pokračovat v cestě k trajektovému přístavu ve Splitu nebo v Drveniku. Bez ohledu na to, jak jste přijeli, nepochybně zažijete cestování po moři na ostrov. Až uvidíte ostrov Hvar a začnete si vychutnávat jeho krásy, poznáte, že se cestování vyplatilo.

Cestování na Hvar

Pokud na Hvar přijíždíte autem,v závislosti na směru ze kterého přijíždíte (z Rakouska, Maďarska, Slovinska, Bosny), musíte jet přes Záhřeb novou dálnicí A1 nebo Jadranskou magistrálou do Splitu nebo Drveniku na Makarské riviéře.

Ze Splitu můžete jet trajektem do Stari Gradu (105 minut), nebo z Drveniku do Sućuraje (25 minut). Oba trajekty převážejí automobily.
Výběr trajektu může záležet na tom, jaká je Vaše konečná destinace na Hvaru, na ceně převozu, frekvenci vyplouvání a délce plavby. Trajektový přístav ve Starém Gradu je blíže městu Hvaru (20 km), Jelse, Zavale, Vrbosce atd. (mapa Hvaru).

Mimo sezónu trajekt ze Splitu do Stari Gradu pluje 3-4krát denně, a z Drveniku do Sućuraje 6-7krát.

V době turistické sezóny trajekty ze Splitu do Stari Gradu plují 4-7krát denně a z Drveniku do Sućuraje 12-20krát.
Více informací o jízdním řádu a trajektech naleznete v sekci " Trajekty na Hvar".
Pro oficiální informace o plavením řádu a cenách doporučujeme stránky Jadrolinije (Info tel. 00385 21 338 333).

Chorvatský auto klub
Informace o situaci na silnicích, mapy, benzinové pumpy, všeobecné informace pro turisty, kteří cestují po chorvatských silnicích a dálnicích Webstranica .

Benzinové pumpy

Na ostrově Hvaru se benzinové pumpy nacházejí v Jelse a městě Hvaru, a jsou otevřené po celý den v sezóně.

Hvar Taxi
Pro taxi transfer na ostrově Hvaru, jakož i pro převoz na a z Hvaru z jiných míst v Dalmácii (Split - Hvar, Dubrovník - Hvar a naopak) klikněte zde .

Rent-a-Car
Rent a car servis je k dispozici ve všech větších městech v Dalmácii (Split, Dubrovník). Na ostrově Hvaru si auto a skútr můžete pronajmout ve městě Hvaru, Starigradu, Jelse, Vrbosce.