Pozadí

Na Hvar autem

Na ostrov Hvar se jednoduše můžete dostat autem. Doporučujeme tři základní trasy. Jedna trasa maximálně využívá dálnici a druhá pak nabízí možnosti krásných výletu po cestě.

Přibližná vzdálenost z Prahy na středodalmatský ostrov Hvar je 1130 km, z Brna 930 km a z Ostravy 1100 km. Přímo na ostrov se můžete dostat dvěma trajekty: Split – Stari grad nebo Drvenik – Sućuraj. Více informací najdete v sekci Trajekty na Hvar.

Cesta na Hvar přes Rakousko (po dálnici)

Tato trasa maximálně využívá dálniční úseky, z čehož plynou také vyšší náklady na dálničních poplatcích, ale zároveň i pohodlnější a rychlejší cesta na místo Vaší dovolené.

PRAHA/OSTRAVA/BRNO – MIKULOV (clo CZ/A) – VÍDEŇ – GRAZ (dálnice A2, u Graze se odbočí na dálnici A9 směr „Slowenien-Spielfeld“) – SPIELFELD/ŠENTILJ (clo A/SLO) – MARIBOR – PTUJ – hraniční přechod GRUŠKOVJE/MACELJ (SLO/HR) – ZÁHŘEB – KARLOVAC – BOSILJEVO (zde pozor: nutno je odbočit na Split, jinak byste dojeli do Rijeky) – OGULIN – GOSPIĆ – ZADAR – VRPOLJE – exit DUGOPOLJE – SPLIT (Trajektna luka).

Cesta na Hvar přes Rakousko (po staré silnici E59 přes Plitvická jezera)

Tato druhá trasa Vám umožní ušetřit za dálniční poplatky, ale také Vám nabídne pestré možnosti výletů po trase.

PRAHA/OSTRAVA/BRNO – MIKULOV (clo CZ/A) – VÍDEŇ – GRAZ (dálnice A2, u Graze se odbočí na dálnici A9 směr „Slowenien-Spielfeld“) – SPIELFELD/ŠENTILJ (clo A/SLO) – MARIBOR – PTUJ – hraniční přechod GRUŠKOVJE/MACELJ (SLO/HR) – ZÁHŘEB – KARLOVAC (zde se odbočí směrem na Slunj, centrum Karlovce) – SLUNJ – KORENICA (je vstupní bránou do NP Plitvická jezera, a zvláště doporučujeme navštívit motorest Macola = vynikající jídla za téměř české ceny) – UDBINA (zde pozor: pokračovat dále na Gračac, jinak se dostanete na dálnici A1 směr Split) – GRAČAC – KNIN – SINJ – SPLIT (Trajektna luka).

Užitečné informace o situaci na silnicích a všeobecné informace pro řidiče můžete najít na stánkách chorvatského autoklubu.

Cesta na Hvar přes Maďarsko

PRAHA/OSTRAVA/BRNO – (CZ/SK) – BRATISLAVA  – pokračujte po silnici E 65 – (CZ – HU) – GYÖR – směr BUDAPEST – odbočte na E-75/M0 směrem na BALATON/ SZEGED – (HU/HR) – ZÁHŘEB – KARLOVAC – BOSILJEVO (zde pozor: nutno je odbočit na Split, jinak byste dojeli do Rijeky) – OGULIN – GOSPIĆ – ZADAR – VRPOLJE – exit DUGOPOLJE – SPLIT (Trajektna luka).