Pozadí

Vše, co jste chtěli vědět o hotelu Arkada a Starem Gradu - vlastní zkušenosti

 

Jedná se o větší hotel, který je na pobřeží, v klidné a zalesněné oblasti. Je zde velice příjemné prostředí. V jídelně je možnost sedět i venku s krásným výhledem na moře, který lze vidět i ze vnitř jídelny, díky proskleným oknům. Na snídani i k večeři máte na výběr z mnoha různých pokrmů. Vaří tu dobře, a často vše doplňují, takže i když přijdete později, nemusíte mít strach. Hotelové pokoje jsou jednoduše vybaveny, v každém z nich je umístěn větrák. Uklizečky  mění ručníky a doplňují toaletní potřeby každý den. Hned z recepce vidíte na hotelový bazén se slanou vodou a na moře. U bazénu se nachází hotelová cukrárna, kterou můžu vřele doporučit. Ne jen, že je tam velice příjemné posezení z pěkným výhledem (obzvlášť kolem poledne, kdy sluníčko nejintenzivněji hřeje), ale také dělají výborné zákusky, skvělou zmrzlinu a dobrou kávu. Jejich kremeš a bijalu kavu vřele doporučuji. Ceny jsou např. u kávy 10-15 kuna, pivo 15-20 kuna, kopeček zmrzliny 7 kuna, zákusky a slané pečivo kolem 8 kuna, vino 1l - 60 kuna. Pláže jsou buď betonové, oblázkové a dál od hotelu až skalnaté, každý si může vybrat podle svého. Přímo pod hotelem jsou betonové pláže a hned vedle je pěkná malá oblázková pláž.  Pokud chcete více klidu, vydáte se dále lesem po lesní pěšině dojdete k pěkné až romantické zátoce (cesta trvá cca 10 minut). Od hotelu směrem k městečku Stari Grad je to do centra 900m. Cesta vede kolem pobřeží. Je to velice příjemná procházka, po cestě je plno laviček k odpočinku. Pohled na městečko je kouzelný. Jakmile dojdete k městečku, hned na začátku je lékárna a o kousek dál je obchod. Od obchodu směrem doprava se nachází info centrum. Za ním je malé tržiště, kde mají zeleninu, ovoce, medy a pálenky. Od info centra se dáte napravo a pak dále podél pobřeží po hlavní třídě. Městečko je malé, ale krásné, plné spletitých uliček, pěkných kostelíků a restaurací. Stari Grad je známý pěstováním levandule, a proto je zde několik pěkných obchůdku, kde si můžete zakoupit nějaký suvenýr v podobě levandulového mýdla, balzámu, oleje apod. Nejnavštěvovanější  památkou je letní sídlo básníka Petara Hekteroviće - Tvrdalj ze 16. století, které lze navštívit. Součástí domu je i zahrada a rybník, v přízemí se nachází etnografická sbírka. Podívat se můžete i do místního muzea, kde můžete například  vidět některé archeologické nálezy a obrazy. Na konci hlavní ulice, kde kotví trajekt, je malá zátoka, odkud je krásný pohled na západ slunce.

Hotel je starší a jeho vybavení je jednoduché. A i přes to, že je klimatizován v prostorách recepce a jídelny, je tam teplo. Nevýhodou jsou pokoje směrem na mořskou stranu, je v nich tepleji, ale ten výhled na moře je kouzelný.

Stari Grad

Město se nachází v severozápadní části ostrova Hvar. Leží na konci Starigradského zálivu. Žije tu 1 906 obyvatel. Okolí města je obklopeno převážně borovými lesy a na okolních kopcích roste levandule. Součástí města je i trajektový přístav, který je největší na ostrově. Stari Grad má trajektové pravidelné spojení se Splitem, Vela Lukou (Korčula), s Dubrovníkem a s Rijekou. trajektové linky jsou spojeny i s Itálií.

Vedle již zmiňovaných památek se dále nachází i plno dalších. Jednou z nich je nejstarší památka, která se nachází v domě Gradić Gramotorov a jedná se o pozůstatky starých řeckých hradeb (9 m) z tzv. kyklopského zdiva - jde o velké kvádry, které jsou zděné bez přidání malty). jednou z nejvzácnějších památek je římská mozaika z 2. století v ulici Srednja, která je ale bohužel nepřístupná. Z kostelů tu můžete navštívit kostel sv. Štěpána, nebo gotický kostel sv. Jana, kde bylo v jeho blízkosti nedávno objeveno baptisterium (ze 6. - 7. století) a římské mozaiky.   Za návštěvu jistě také stojí Dominikánský klášter (z 19. století), který byl obnoven poté, co byl poničen Turky v 17. století. Dnes slouží i jako muzeum, lapidárium a knihovna.

Východně od města se nachází úrodné Starigradske polje, které se táhne až k městu Jelsa a Vrbosce. Pěstuje se tady především vinná réva, ovoce a zelenina. Je zde dochován tzv. řecky ager - jedná se o rozdělené zemědělské půdy na pozemky, které sloužily pro přistěhovalce po kolonizaci Řecka před 2500 lety. Tyto pozemky byly přidělovány Řekům, byly stejně vyměřené a byly od sebe odděleny suchými zídkami a cestami. V roce 2008 byla tato oblast zapsána do seznamu UNESCO.

Stari Grad má velice příznivé podmínky pro vodní sporty, především při severním pobřeží.Vyzkoušet zde můžete: jachting, potápění, windsurfing a podmořský rybolov. Kromě vodních sportů je zde možnost i dalších: tenis, fotbal, košíková a stolní tenis. Je zde i možnost zapůjčení kol. Téměř celý ostrov je provázán cyklistickými stezkami.

Den města Stari Grad a svátek sv. Rocha (Sveti rok) - každý 16. srpen se zde koná lidová slavnost s lákavým a bohatým programem.