Pozadí

Potápění na ostrově Hvar

Rádi se potápíte? Ostrov Hvar je to pravé místo pro Vás! Můžete se kochat krásnou podmořskou florou a faunou a nebo hledat poklady v potopených lodích.

Mys Kabal se nachází na východní straně Starogradského zálivu. Přímo pod majákem je zajímavý tunel pro potápěče. Vchod do tunelu je v 9m hluboko a východ je v 17m. Tunel je 25m dlouhý. Doporučujeme zkušenějším potápěčům. 

Mys Smočiguzica je na severovýchodním břehu poloostrově Kabla, přibližně na půl cesty mezi Starim Gradem a Jelsou. Loď je nejlépe ukotvit 50m od zátoky. V zátoce je se nachází útes, z kterého je nádherný výhled na mořské dno.Zeď je plná různých dírek, ve kterých se schovávají uhoří, humři nebo okouníky. Horní část je ideální pro začátečníky, spodní je pro zkušenější potápěče.

Dvě nautické míle východněji se nachází zátoka Tatinja, kde můžeme vidět zůstatky potopené lodi z 19. století. Na 30 metrech ještě lze najít keramické nádobí, při troše štěstí i mince z doby Rakousko – Uherska.

Východně od zátoky Tatinja je Zala luka. Zala luka je zajímavá kvůli stěně na západním břehu. Je vhodná pro všechny potápěče, na začátku má jen několik metrů a pak se prohlubuje až na 50m. V zátoce Pelegrin je schovaná třicetimetrová potopená loď z druhé světové války. Nachází se blízko vstupu  do zálivu, po levé straně, 18m hluboko.