Pozadí

Festival levande, Velo Grablje, Hvar, Croatia

Pokud budete na ostrově Hvar o víkendu 29. - 30.06., nesmíte zmeškat festival levandule, který se už počtvrté organizuje ve vesnici Velo Grablje. Vesnice se nachází ve vnitrozemí, 7,5km od města Hvar a 10km od Starého Gradu. Festival organizuje sdružení „Pjover“, sdružení pro ochranu a obnovu vesnice Velo Grablje.

V letech 1928 – 1930 se na ostrově začíná pěstovat levandule a vyrábět levandulový olej na ostrově Hvar a právě vesnice Velo Grablje byla největším výrobcem levandulového oleje. Jako první na ostrově Hvar začal pěstovat levanduli Barba Borte, Bartul Tomičić (1869-1953). Největší výrobce levandulového oleje v  Dalmácii v šedesátých letech 20. století byl barba Lorenco Tudor (1894-1975), v anglickém tisku známý jako "King of lavanda".

Festival má za úkol vzdělávat širokou veřejnost o levanduli na ostrově Hvar. Kromě toho, podporuje pěstování levandule a výrobu levandulového oleje a medu z levandule, rozmarýna, šalvěje a vřesu. Po dobu trváni festivalu se organizují různé kulturní akce. Přijďte na Hvar a užijte si ho všemi smysly!